Poręcz

Łazienka dla osoby starszej

Łazienka może być urządzona na wiele sposobów. Wybierać możemy spośród różnorodnej kolorystyki oraz stylów w jakim ma być ona wykończona. Jednym z wyzwań jest zaaranżowanie jej dla osoby starszej, lub z ograniczeniami motorycznymi.

Prognozuje się, że z każdym rokiem będzie przybywało osób starszych. Tym samym, łazienki bezpieczne dla tych osób, będą coraz bardziej popularnymi. Dobrze zaaranżowana toaleta, to nie tylko wygoda, ale także i dłuższa samodzielność.

Poręcze i uchwyty

W łazience przeznaczonej dla seniorów, ważne jest, aby korzystało się z niej bezpiecznie. W tym celu warto jest kupić wszelkiego rodzaju poręcze czy uchwyty. Uchwyty powinny znaleźć się przy umywalkach, sanitariatach a także przy wannie lub w kabinie prysznicowej. To one ułatwiają przytrzymanie się podczas wchodzenia czy wychodzenia do wanny, a także i innych czynności. Koszt uchwytów nie jest wysoki, a jednak dzięki nim senior może poczuć się bezpieczny.

poręcz dla niepełnosprawnych

Wanna czy kabina prysznicowa dla seniora?

Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od tego na jaką kabinę a na jaką wannę chcemy się zdecydować. Są dziś modele wanien, które otwiera się za pomocą drzwiczek i wchodzi do środka tak jak i do kabiny. Są to wanny, które przeznaczone są właśnie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Wejście do nich nie jest niczym skomplikowanym, chociaż modele te są droższe od standardowych i klasycznych wanien – LazienkiABC – Kabiny z brodzikiem

Z całą pewnością bardziej popularniejszą opcją w łazience dla seniora będzie kabina prysznicowa. Jeśli zamontujemy płytki brodzik, lub całkowicie się go pozbędziemy na rzecz odpływu liniowego lub punktowego – nie będziemy mieli żadnych barier, żeby wejść do środka. Oczywiście dobrze, jeśli w samej kabinie zostanie zamontowane specjalne antypoślizgowe siedzisko. Osoba starsza będzie mogła siedzieć podczas natrysku. Pozycja stojąca dla niektórych osób jest po prostu bardzo męcząca.

Ważny jest też sanitariat. Starsze osoby mają zazwyczaj problemy z siadaniem i wstawaniem. Dlatego wygodniejszy będzie kompakt WC czy miska, która jest zawieszona wyżej od standardowych. Dostępne są także specjalne nakładki podwyższające na deskę.

W łazience dla osób starszych czy niepełnosprawnych powinno być przede wszystkim bezpieczne. Oczywiście nadal ważna jest estetyka i funkcjonalność. Dlatego też producenci z branży łazienkowej prześcigają się przy wprowadzaniu dedykowanych produktów. Są one nie tylko coraz bardziej praktyczne, ale i posiadają ciekawy design i tym samym pasują do wielu aranżacji!