mała łazienka

Aranżacja małej łazienki

Mała łazienka to rzeczywistość wielu osób. Ze względu na wciąż rosnące ceny nowych mieszkań Polacy decydują się na coraz to mniejsze metraże. Tym samym łazienki w nich nie są zbyt duże. Aranżacja takiego wnętrza nie należy do najłatwiejszych. Łazienka powinna być jednak mimo wszystko i funkcjonalna i estetyczna.

Współcześni producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek produktów, które są dedykowane niewielkim wnętrzom. Mają mniejsze rozmiary, jednak dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu można z nich skorzystać w sposób komfortowy. Jednocześnie są estetyczne i można przy ich pomocy stworzyć wnętrza marzeń.

mała łazienka w bloku

Kabina czy wanna?

Ze względu na małą przestrzeń, szybciej zdecydujemy się na zakup kabiny, aniżeli wanny. Kabina zajmuje po prostu dużo mniej miejsca. Tak naprawdę z szerokiego wyboru jaki jest teraz na rynku wybrać można kabiny, które będzie można dopasować nawet do najmniejszych łazienek lub zaprojektować je i dopasować do szczególnych uwarunkowań. Możemy mieć np. kabinę dopasowaną idealnie do skosów na poddaszu.

Kabina wybierana jest nie tylko ze względu na swój rozmiar. Posiada ona wiele zalet, dzięki którym to właśnie ona szybciej potrafi sprostać współczesnym wymaganiom. Przede wszystkim  kabiny można skorzystać szybko i przy okazji nie marnując zbyt dużej ilości wody.

Kompakt czy miska WC podwieszana?

Następną decyzją jest ta dotycząca sanitariatu. Okazuje się jednak, że i ten wybór ma wpływ nie tylko na wygląd naszej łazienki, ale i także jej praktyczność. Dziś coraz częściej standardowe kompakty zastępowane są podwieszanymi miskami WC. Oczywiście montaż miski WC jest bardziej skomplikowany. Jednak ostatecznie to właśnie ona zajmuje mniej miejsca i wygląda bardziej estetycznie. Widoczne są tylko dwa elementy – czyli sama miska i przycisk spłukujący. Ze względu na to, że nie ma miejsca styczności nogi miski z podłogą, można łatwiej posprzątać podłogę pod nią a także dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń wygląda na znacznie większą.

Zaletą misek podwieszanych jest też bezproblemowe czyszczenie, szczególnie tych które pozbawione zostały rantu wewnętrznego. Nie ma dodatkowego miejsca, gdzie mogą gromadzić się i namnażać bakterie. Miski bezrantowe można spłukać zazwyczaj dużo mniejszą ilością wody. Dzięki czemu podczas normalnego i codziennego użytkowania można znacznie obniżyć rachunki za wodę.

Znaczenie koloru w małych wnętrzach

Łazienka może być urządzona dziś na wiele sposobów. Coraz chętniej i odważniej wybieramy mocną kolorystykę. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie może się sprawdzić. W małych łazienkach musimy dbać o to, żeby jak najwięcej elementów miało wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni. Dlatego z całą pewnością lepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie jasnej kolorystyki.

Chociaż łazienka w kolorze białym może wydawać się nudna, to jednak kolor ten jako jedyny odbija światło. Biel jest też idealnym tłem dla innych kolorów. Decydując się na białe ściany i meble można postawić chociażby na dodatki, które będą nadawały charakter wnętrzu. Biel kojarzona jest ze sterylnością, higieną i czystością. Są to więc te cechy, które jak najbardziej są pożądanymi w łazience. W małych wnętrzach należy zadbać oczywiście także o odpowiednie oświetlenie, a także powiesić lustra, które także mogą mieć wpływ na wielkość pomieszczenia.